Zboża - Globusmax

Soja (Glycine Willd.)

       

        Soja należy do roślin strączkowych. Są dwie podstawowe odmiany tej rośliny, tj. jadalna i pastewna. Nasiona zawierają dużo białka, tłuszczu, soli mineralnych i witamin. Uzyskuje się z niej olej jadalny oraz makuchy. Ma również zastosowanie jako zielonka dla krów.

        Uprawiana jest głównie w Chinach i Stanach Zjednoczonych. U nas mało rozpowszechniona. Przy uprawie soi ważnym czynnikiem jest szczepienie nasion odpowiednimi bakteriami. Występują różnobarwne kolory nasion: zielone, żółte po brunatne czy czarne.

        Ojczyzną soi jest Azja Południowa. Roślina należy do najstarszych ziemiopłodów uprawianych w Chinach – uprawiana  już od 3000 roku p.n.e. W Europie odkryta została stosunkowo późno, bo dopiero w XIX wieku. Dziś soja, a także produkty sojowe takie jak olej, mleko, kiełki oraz tofu wytwarzane z tego ziarna, są największymi dostarczycielami białka.

        Badania wykazują, że w jednym ziarnie jest aż 40% zawartości tego cennego pierwiastka. To spowodowało, że w krajach gdzie niedozwolony był ubój zwierząt, soja doskonale zastępowała mięso. Jeżeli chodzi o kosmetologię, produkty zawierające w swoim składzie soję, znacznie wspomagają regenerację komórek w organizmie. Medycyna chińska zaleca przygotować papkę z ugotowanych ziaren, która w postaci okładów stanowi specyfik przeciwdziałający pojawianiu się wrzodów.