Zboża - Globusmax

Len (Linum L.)

       

        Len to roślina o cienkich, pojedynczych łodygach. Charakteryzuje się dużymi, jasnoniebieskimi lub białymi kwiatami na szczytach pędów. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a jej łacińska nazwa oznacza w polskim tłumaczeniu "najpożywniejszy" i jest ona adekwatna.

        Wykorzystywana jest cała roślina z wyjątkiem korzenia. Mahatma Gandhi powiedział: "Gdzie nasiona lnu stają się jednym z podstawowych pokarmów, tam zapanuje zdrowie". Dawniej len był rośliną uprawianą we wszystkich starych cywilizacjach, dostarczając włókien do wyrobu płótna oraz oleju.

        Egipcjanie owijali zabalsamowane zwłoki w lniane płótna. W średniowiecznej Europie olej lniany używany był w kuchni i do oświetlenia. W medycynie ludowej, natomiast, nasiona wykorzystywano do leczenia dolegliwości żołądkowych, kaszlu, chrypki i wielorakich chorób skórnych.

        Len używany jest w zależności od potrzeby – z przeznaczeniem na włókno lub na nasiona dla przemysłu olejarskiego. Ponadto makuch lniany stanowi cenną paszę treściwą dla bydła. Roślina wymaga silnego nawodnienia i jest mało odporna na przymrozki. Jeżeli chodzi o rodzaj gleb, nie ma dużych wymagań. Z lnu wytwarzane jest siemię lniane, które ma szerokie zastosowanie, szczególnie w dietetyce.

        Siemię lniane używane jest przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Może stanowić środek wzmacniający dla zwierząt osłabionych po porodach. Stosuje się je również w żywieniu prosiąt i cieląt, zwłaszcza w okresie przechodzenia na żywienie mlekiem odtłuszczonym - w ten sposób uzupełniony zostaje brakujący tłuszcz i zwiększona ilość białka.