Zboża - Globusmax

Pszenica

Pszenica (Triticum L.)

       

        Olej pszeniczny pozyskiwany z ziaren pszenicy jest rzadkim złotożółtym olejem o przyjemnym zapachu zboża. Ze względu na wysoką zawartość lecytyny roślinnej i witaminy E należy do najcenniejszych olejów leczniczych.

        Pszenica używana jest przez ludzi do celów spożywczych od czasów epoki kamiennej, kiedy to człowiek odkrył, że nasiona traw można mielić między dwoma kamieniami a następnie je spożywać. Tam, gdzie udają się zbiory pszenicy, tam jest ona najbardziej preferowanym gatunkiem zbóż.

        Roślina ta od zawsze była symbolem przetrwania. Trzy łyżki ziaren dziennie pozwalały człowiekowi przeżyć okresy głodu i katastrof. Pszenica zawiera tłuszcze, białko, minerały, witaminy, węglowodany i pierwiastki śladowe, a więc wszystko, co potrzebne jest dla zdrowego odżywiania.

        Świeżo zmielona pszenica wykorzystywana jest jako musli lub do pieczenia chleba. W postaci kiełków – używana codziennie w kuchni daje wiele możliwości, służąc i sprzyjając naszemu zdrowiu. Spożywanie oleju z kiełków pszenicznych jest dobrodziejstwem dla cery. Odświeża on i ożywia skórę, utrzymuje ją w zdrowiu, usuwając martwy naskórek.