Zboża - Globusmax

Export

Rynek Wschodni to skarbnica terenów, na których doskonale się miewa rolnictwo. Spójrzmy tylko na pierwszą z brzegu Rosję – wiadomo, że to potęga. To nie podlega wątpliwości. Jednak mało kto wie, a przynajmniej pośród tych, którzy nie interesują się uprawami, że to właśnie Rosja jest na 3 miejscu jeśli chodzi o czołowych producentów pszenicy. Aczkolwiek to nie wszystko, co te tereny są w stanie zaoferować. Na uwagę zasługują również jęczmień, który jest tam równie rozpowszechniony. Wykorzystuje się go nie tylko do produkcji artykułów typowo żywieniowych, takich jak mąka czy kasza, ale także do produkcji piwa.

Poza Rosją, kolejnym naszym eksporterem są również Kazachstan i Ukraina. W Kazachstanie sektor rolniczy charakteryzuje się dużym potencjałem. Poza zaspokajaniem krajowego popytu na podstawowe artykuły żywnościowe, produkuje on w znacznych ilościach zboża, mięsa, wełny, bawełnę oraz szereg innych towarów eksportowych. W północnej oraz północno-wschodniej części kraju uprawia się głównie pszenicę i żyto. Zdolności eksportowe Kazachstanu sięgają około 6 mln ton zbóż rocznie.

Jeśli chodzi o Ukrainę, to w 2012 roku zebrała najwięcej upraw kukurydzy ze wszystkich europejskich krajów. Było to niemalże 52,5 milionów ton, jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa. W związku z tym, planowane jest zwiększenie powierzchni przeznaczonej pod uprawę kukurydzy. Ma się ona powiększyć aż o 11%. Powodem jest zapotrzebowanie na to ziarno przy jednocześnie wysokich cenach. Pomimo tego, że uprawiana jest na tak wielką skalę, kukurydza ma duże wymagania jeśli chodzi o ziemie, na których się rozwija. Klimat musi być umiarkowanie ciepły. Poza tym wymaga bardzo dużego nawodnienia.